FLORIDA I.

úterý 8. září 2009 05:31

Z Montreálu do Miami na Floridě je to po silnici přes 2500 km a letadlo to klidně uletí za tři hodiny. Ale protože máte být na letišti dvě hodiny před odletem a než dostanete po přistání svoje zavazadlo, může se počítat s další hodinou ztrátového času.. Řekl bych, že neprohloupíte, budete-li počítat spíše se šesti hodinami, než si dělat naději na něco míň. Florida je veliká země a jedete-li tam na nějakou delší dobu, dříve nebo později přijdete na to, že tam potřebujete mít auto. Takře dostanete geniální nápad, že svoje auto místo odpočívání v garáži necháte sloužit i na Floridě. Na uspokojování žízně jeho motoru ještě vyděláte, benzín je v Americe levnější než v Kanadě. 

 

Místo lehčího kufru, abyste se vešel do limitu 20 kg na osobu, můžete začít balit největší kufr, který máte, neboť máte k dispozici celý prostor auta až do výše max zatížení, uvedeného v technickém  průkazu vašeho vozidla.

Cesta se dá zvládnout pohodlně za čtyři dny. Poněkud méně pohodlně za tři a trochu s vyplazeným jazykem za dva dny, což podstupují šílenci, jímž každá minuta,  ztrávená na cestě, připadá zbůhdarma promarněná.

 Pokud se ta cesta podniká v letním období, tak nevím, proč by se mělo tak pospíchat.  Leda snad kvůli krátké dovolené, kdy je škoda trávit vzácný čas dovolené na silnici. Ale  v létě je na Floridě jenom ještě víc horko než v Montreálu a údajně je tam i více komárů, takže nevím, proč by se měla Floridě dávat v létě přednost. I v klimatizovaném autě pobývat bych spíše považoval za určitou formu trestu než za potěšení.

Zcela jinak je tomu ovšem v zimě, nebo v časném jaru, či spíše bych měl říci v předjaří.   V Montreálu je ještě zima, která o sobě dává vědět s dostatečnou silou, aby se na ní nějak předčasně nezapomínalo. Často se vyjíždí v plné zimě. Haldy sněhu před domem, přes které váš domek skoro vidět není. Ale už v prvním dnu po výjezdu ty haldy odhrabaného sněhu pomalu mizí a vedle silnic vykouknou domky a domy, u kterých zůstaly jenom všelijaké kolíky, označující pro odklízeče sněhu vjezdy do garáží. Sněhové hromady zmizí úplně, podle silnic jsou vidět zahrady u domů s keři a okrasnými stromky.  Jsou ještě holé, ale jsou tam, bez sněhu na jejich větvičkách a větvích.

A druhý den vidíte v trsech šedivé trávy u silnice nejdříve tu a tam čerstvě zelený snítek nové trávy, kterých s přibývajícími kilometry přibývá. K večeru druhého dne jsou už zelené trávy celé větší plochy  a v zahrádce motelu, kde přespáváte, vidíte první, opravdový, kvetoucí keř.

Třetí den ráno je ještě na autě před  motelovým pokojem tenký povlak jinovatky. Ale než se nasnídáte, jinovatka trucuje pod útokem slunce jenom tam, kam sluneční paprsky nedosáhly.

Na tyhle proměny přirody před očima jsme se marně těšili při odjezdu z Montrealu do Fort Lauderdale  dne  10.ledna 2008.

Počasí v Montrealu bylo velice nezimní. Silnice suché, kdepak nějaký sníh nebo dokonce námraza, teplota vzduchu neuvěřitelných +10°C. Snih na silnici a trochu v krajině kolem silnice příroda také  nedodala, kolem silnice byly jen trsy  šedivé, suché trávy. Inu, zahájení zimní cesty bylo velice nezimní, klimatizace v autě nastavená na topení byla vypnutá,  klimatizovalo se otevřenými okny, respektive stropním větracím oknem, kteréžto větrání způsobuje za jízdy menší kravál.

Všechno už potom bylo jak má být, včetně těch  kvetoucích  keřů u motelů a ranní jinovatky na autě u motelu druhého dne. Do Fort Lauderdale jsme dorazili už po poledni,  podle plánu, který počítal s jednodenním předstihem pro případ nějakých nenadálostí.

 Že žádné nenadálnosti nenastaly, byl jen další důkaz zákona schválností. Když je čekáš, a jsi na ně připravený,  nenastanou. Přijdou, když mohou překvapit.

Pronajatý byt jsme měli převzít až druhý den a tak nám vybyl jeden půlden a noc na procházku vzpomínkami na Floridu a o Floridě. A o tom snad až příště.

      

    

 

 

Ladislav Husarek

Ladislav Husarek

Ladislav Husarek

O příbězích z Kanady i ze světa před i po sametové revoluci.

Důchodce po 35 letech práce v letectví.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora