Pan Kovanda a pan Foukal

pondělí 7. září 2009 10:06

"Tak copak je nového? Já jsem neměl čas podívat se na internet," řekl pan Foukal, když se setkal s přítelem Kovandou na ulici před obchodem, kam měli oba shodou okolností namířeno.

"Nic nového. Stále to není vyřešené, budou volby nebo nebudou? Víte, nějak je mi z toho smutno. Všichni mají plnou hubu služby "lidu této země" a při tom jim jde jen o vlastní prospěch. Jakákoliv sněmovna, vedená, kteroukoliv partají, jako první akt, si nechá potvrdít všechna svoje privilegia, která v zápalu volebního boje mohla být navržena na změkčení nebo docela na zrušení, víte? Ona žádná strana, která má realnou šanci na zvolení a dostat se do parlamentu, nic takového nenavrhne, na to můžete vzít jed. Leda snad nějaká stranička, která má jistotu, že se do parlamentu nedostane".

Pan Kovanda se nadechl a pokračoval: "Ve zprávách také bylo, že Havel se staví za zelené, což mu já mám trochu za zlé. Myslím, že ti asi nejvíce zklamali. Všichni si mysleli, že jsou záchrana, zlatá střední cesta.!"

"Mysleli si to asi i Schwarcenberg a další. Jako třeba ten muzikant. Kocáb", pokýval hlavou pan Foukal.
"Poslyšte, nepujdeme si na chvíli sednout vedle na jedno kafe? Zajímalo by mě, jak vy to vidíte, že někdo něco v politice dělá jako nezávislý na té straně, která ho tam poslala"

"Ano, to byl Schwarcenberg, stal se ministrem zahraničních věcí za stranu Zelených. A druhý byl Kocáb. Také oficielnš za stranu Zelených, jíž nebyl členem. Ale máte pravdu, pojďte sem vedle na kafe, vyschlo mi také v krku" řekl pan Kovanda a zamířil tím příslušným směrem. Počkal, až byli obslouženi a pak pkračoval:

"Já jsem chtěl tomu Kocábovi napsat, ale nedostal jsem se k tomu včas. Bylo to, myslím, začátkem října minulého roku a on se pak stal ministrem a to pak už bylo pro reakci na článek. příliš pozdě. To, co jsem chtěl napsat Kocábovi, platí vlastně dodnes. I pro Havla. Copak jim nevadí, že ti Zelení jsou rozhádaná smečka, která by si snad vzájemně podřezala krky, kdyby se na to vztahovala poslanecká imunita.?"

Pan Foukal usrkl ze svého hrnečku a řekl:"Já jsem také byl jeden z těch, co si mysleli, že Zelení jsou tím, co je potřeba. Zavíral jsem oči nad tím, že si dokáží přihnout přírodní zákony, aby nevadily jejich názoru."

"Co to vůbec je, " přidal se Kovanda. "Vydá jeho image dostatečnou váhu pro přehlasování nápadů, se kterými nečlen - nezávislý kandidát nesouhlasí? Jakou sílu může vyvinout nečlen, když členové ve vedoucích funkcích nejsou právě jistou zárukou, (Zubová, Stropnický). Na to pan Kocáb odpověděl "Jejich metodám se nepřizpůsobím".

Pan Foukal si nechal dolít půl hrnečku čerstvé kávy, upil a řekl: "Myslíte, že bychom se měli na těch příštích volbách nějak aktivně zúčastnit?"

Pan Kovanda neodpověděl hned, trochu se zamyslel, bylo vidět, že odpovídá nerad.
"Víte, to je těžko odpověditelná otázka. Vím, že mi to někteří Češi s českými pasy, žijící v zahraničí, budou mít za zlé. Ale kolik informací mají, i když si čtou české noviny na internetu nebo si je kupují, jsou-li u nich k dostání. Jejich znalosti zůstávají "novinové". Já čtu "Lidovky" a "iDnes" na internetu denně a žasnu, jak jsem v porovnání s místními přáteli málo informovaný. Za svoji osobu říkám "

Oba pánové se zvedli a odcházeli. Pan Kovanda se ještě venku zastavil, podával ruku svému příteli Foukalovi a řekl: "Skoro všichni lidé něčemu věří a s vírou se nedá argumentovat. Můžeme si jenom přát, aby ti, jejichž víra je podobná té naší, jí neztratili. Tak na shledanou!"
Ladislav Husarek

Ladislav Husarek

Ladislav Husarek

O příbězích z Kanady i ze světa před i po sametové revoluci.

Důchodce po 35 letech práce v letectví.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora